Tarsus çatalburun av köpeği bir özürlümü?

Tarsus çatalburun av köpeğinin "tavşan dudaklı", "yarık dudaklı" olduğu veya genetik bir deformasyon taşıdığı kimilerince savunulacaktır. Ama gerçekten de böylemidir?

Tavşan dudaklılık gösteren ebeveylerin yavrularında normal yapılı bireylerde oluşur. Çatalburun köpeklerde ana-baba orjinal (saf) ise yavruların tamamı çatalburundur ve burun delikleri birbirinden ayrıkdır.


Yarık damaklı veya tavşan dudaklı bireylerde fiziksel kondüsyonlarda (hızlı hareketler, koşma vb.) performans düşüklüğü görülür. Fakat çatalburun av köpekleri hızlı ve seri hareketleriyle tanınırlar. Yorulmadan uzun süre arazide tarama yaparlar. Seri ve hızlı hareket yeteneğiyle tanınan, yerinde duramayan yapısıyla Tarsus çatalburun av köpeği yüksek performansı ile de bu savı yalanlamaktadır.

Yarık damak gibi anomali gösteren köpeklerde bu bozukluğun yanı sıra morfolojik ve anatomik başka anormalliklerde görülür. Örneğin iç organlarda farklı problemler bunların başında gelir. Bu nedenle yarık damaklı anomali gösteren bireylerin ömür uzunlukları normalden çok daha kısa olur. Yaşamakta olan Tarsus çatalburun örneklerine bakıldığında bilinçli beslenen bireylerin 12-17 sene arası gibi uzun yıllar yaşadıkları tesbit edilmiştir.

Ümit Remzi DİNÇER

© 2002 Bu site Sinan AKYIL tarafından hazırlanmıştır